Image Alt

STACA

Právě sedím na letišti v Samaře a čekám na letadlo do Moskvy.

Nebyl jsem však objevovat krásy Ruska, do hloubky poznávat místní zvyky, jíst ke každému obědu Boršč, nebo pít litry vodky (nebo jo?)

Před půl rokem jsem měl to štěstí, že si mě vybral Jirka Novotný jako svého silového a kondičního trenéra pro následující sezonu. Nejde o jakékoliv vytahování, protože znám hodně trenérů, kteří spolupracují s předními českými kluby a sportovci a přitom, kulantně řečeno, stojí za hovno a styděl bych se jim svěřit i nejposlednější tým okresního přeboru. Naopak znám výborné trenéry, kteří jen neměli to štěstí dostat se k vrcholovým sportovcům.

Jirka ke mně přišel po prodělané žloutence a s velkými handicapy:

o svalové dysbalance

o neuvěřitelně slabé hamstringy a VMO

o slabá spodní záda

o špatná sportovně-specifická vytrvalost

o špatná funkce jater

Po třech měsících tvrdé dřiny byl ve fantastické formě, což se ukázalo po příletu do Ruska, kdy vévodil statistikám svého nového týmu Lada Togliatti, vyhrál veškeré předsezonní testy (měřit se s ním mohl jen kanaďan Chay Genoway, který jede na OH) a těšil se na úspěšný rok v KHL.

Příklad tréninku Jirky Novotného (fáze 1):

A1 Seated Good mornings 3x15op., tempo 2011, 75s

A2 Unilateral Lying Leg Curls 3×7-9, 40X1, 60s

B1 45° Back Ext.  3×10-12, 2014, 60s

B2 Front Step Up 3×10-12, 2011, 60s

C1 Sideways Sled Drag 5x20m, 10s

C2 Low Ab Pull Ins  5×15, 90s

 

Jirka Novotný před odletem do Ruska.

Jenže….

Začaly klasické ruské galeje: třífázové tréninky, hodně běhání v terénu, hodně jízdy na rotopedu, v posilovně jen kruhové tréninky a nedostatek regenerace. Výsledek nemohl být jiný, než několik zraněných a následná ztráta formy v době, kdy má být výkonnost nejvyšší, tedy v sezoně KHL….

Jsou věci, které se dají ovlivnit a hráč tak může předcházet zraněním po dlouhou dobu (správně nastavený silový trénink, periodizace tréninkových objemů atd.). Něčemu se předejít nedá, jako třeba tomu, když vás v plné rychlosti někdo trefí na koleno, když si pří pádu nešťastně přilehnete rameno a pochroumáte vazy, nebo když vám v souboji spadne na koleno 120kg živé váhy. Poslední případ se bohužel stal i Jirkovi, tak jsme naplánovali můj odlet do Ruska a spojili jej se stáží v týmu Lada Togliatti.

Cíle cesty byly následující:

  1. Dát do pořádku Jirkovo koleno, tzn. najet na rehabilitační plán.
  2. Opět najet na režim dvou udržovacích silových tréninků týdně.
  3. Opět najet na správný suplementační a výživový plán pro maximální regeneraci a výkon.
  4. Podívat se, jak to chodí v týmu KHL.
  5. Ve volném čase dodělat certifikace neurotypologie (článek vyjde brzy).
  6. Naučit se alespoň 3 nové věci.

 

Všechny body se nakonec povedlo do puntíku splnit, nyní bych rád rozvedl bod číslo 6 a podělil se s vámi o 3 věci, které jsem se během stáže naučil:

 

1. Pouze hokejový talent nestačí k tomu, aby hrál hokejista na elitní úrovni po dlouhou dobu!

Jedna z věcí, která mě překvapila ihned po příchodu do kabiny – pouze tři hráči vypadali jako hokejisté připraveni hrát na elitní úrovni (Novotný, Genoway, Sotnieks).
Funkční svalová hmota, odpovídající výkony v posilovně a jejich následné přenesení do hokeje.

Do ostatních kluků by nikdo neřekl, že mohou být profíci.

Ovšem, jsou do dobří hokejisté, ale spoléhat pouze na hokejový talent se dnes již nedá, proto byl v zápase s Omskem markantní rozdíl v rychlosti, síle a nasazení jednotlivých hráčů, což se nakonec odrazilo i ve výsledku (Lada prohrála 0:5)…

Pokud to hráč myslí s kariérou opravdu vážně, je důležité, aby měl odpovídající % tělesného tuku, silné, vytrvalé svaly a samozřejmě perfektní kondici (být schopen vydržet celé střídání v maximálním nasazení a následně se rychle uklidnit a připravit se na další).

Výše zmíněné body navíc hrají významnou roli i v prevenci zranění!

 

2. Strukturní (ne)rovnováha je jedním z největších nedostatků moderního hokeje.

Svalové dysbalance jsou, dle mého názoru, jedním z největších problémů v dosahování lepších sportovních výkonů a hrají také velkou roli v prevenci zranění.

Existují testy, podle kterých se dá rychle a s jistotou určit, co je limitujícím faktorem, jaké svalové skupiny jsou v nerovnováze a tím pádem brzdí další výkonnostní rozvoj.

Netrvalo mi dlouho identifikovat, které konkrétní problémy způsobují častá a opakující se zranění ramen a kolenních vazů…

Video: Carter Ashton podstoupil před několika týdny operaci ramenního pletence, přitom bylo zcela jasné a zřejmé, proč k tomu došlo: oslabené mezilopatkové svalstvo a nevyvinuté externí rotátory, tím pádem přetěžované interní rotátory.
Při rehabilitaci využíval cvičení, kterými pouze marnil čas, proto jsem ihned přiložil ruku k dílu, provedl fasciální uvolnění externích i interních rotátorů pomocí chiropraktické pomůcky YPSI Tool, vypracoval protokol zaměřující se na intenzivní práci externích rotátorů, který jsem následně s Carterem krok po kroku prošel.

Výsledek? Po dvou dnech významné zlepšení v subjektivním vnímaní bolestivosti ramene, zvětšení rozsahu pohybu a poprvé od operace schopnost práce s hokejkou.

Práce na externích rotátorech a vyrovnávání zjištěných dysbalancí je nedílnou součástí mé každodenní spolupráce s klienty!!

SOUČÁSTÍ PROTOKOLU BYLA I DOPORUČENÁ PROTIZÁNĚTLIVÁ SUPLEMENTACE, KTEROU NEBUDU SDÍLET VEŘEJNĚ, MŮŽETE SI O NI VŠAK NAPSAT NA EMAIL: DOM.KODRY@GMAIL.COM

3. Deprese a úzkost jsou v Rusku velkým tématem.

Tento bod asi nikoho nepřekvapí. Přitom se není čemu divit, protože v tomto ročním období se probouzíte za tmy a než se nadějete, je opět tma… Průměrně si zde člověk užije 7 hodin “denního světla”. Do uvozovek jsem dal spojení proto, že by se tomu mělo spíše říkat šero, než světlo…

Nedostatek světla se přitom rovná nedostatku vitaminu D3, jednoho z nejnedoceněnějších suplementů naší doby!

Ačkoliv nedostatek vitaminu D3 neznamená, že automaticky budete trpět depresemi. Studie však ukazují, že lidé D3 deficitní mají více symptomů spojených s depresemi (smutek, únava, výkyvy nálady a energie, problémy s koncentrací, letargie).

Rusové to řeší po svém – alkohol je na denním pořádku a často nezůstane jen u toho…!

Proto je při pobytu v Rusku důležité doplňovat vitamin D3 formou suplementace, nejefektivnější je navíc kombinace s vitaminem K2 a MCT tukem!

V zimních měsících je, více než kdy jindy, důležité suplementovat D3 kvůli neschopnosti syntetizovat jej ze slunce!

Důvody:

  1. Podpora imunitního systému.
  2. Pozitivní efekt na srdce a krevní tlak.
  3. Mozková aktivita.
  4. Svalová aktivita.
  5. Podpora nálady.

Na našem trhu najdeme několik možností, kde D3 koupit, jak jsem však již zmiňoval, doporučuji jeho kombinaci se synergicky působícím vitaminem K2!

Jak zjistit hladinu D3 v těle, kdy, jak a kolik dávkovat se dozvíte na konzultacích a ve svých suplementačních protokolech 

 

Dominik Kodras   

Zavřít

Působíme po celé České republice. Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak nás neváhejte kontaktovat.

Kontaktní informace

E-mail: 
info@staca.cz

Telefonní číslo: 
+420 721 167 521

Adresa gymu: 
Sukova 2/1828
370 05 České Budějovice

Sledujte nás
STACA