Image Alt

STACA

Po návrtau z Arizony jsem se doma moc neohřál a ani si moc neodpočinul (v týdnu mě čekalo 40 hodin tréninků a 2 svatby…).

V první polovině července jsem se vydal na další dobrodružství, tentokráte do malebného městečka Novi ve státě Michigan, které se nachází asi 20 minut jízdy autem od Detroitu.

Centrum, ve kterém jsem strávil (a to doslova) 4 týdny života, nese název MECA, což je zkratka pro Michigan Elite Conditioning for Athletes. 

Jakmile vkročíte dovnitř, okamžitě na vás dýchne atmosféra, kterou jste nikdy předtím pravděpodobně nezažili. Obrovské nasazení a zapálení vidíte nejen u každého cvičence, ale hlavně u trenérů. Nikdo z nich si nedovolí vzít do ruky telefon, nikdo z nich si nedovolí přinést krabičku s jídlem a jíst během tréninku s klientem, natož aby nikdo šel a s klientem cvičil svůj trénink (česká specialita). NEEXISTUJE!

Každý klient má předem jasně daný a stanovený plán na základě vstupní diagnostiky a testování. Byl jsem mile překvapen, že se testování téměř nelišilo od toho, co děláme ve STACA.

Teprve na základě vyhodnocení testů je sestaven periodizovaný plán, podle kterého klient cvičí po určitou dobu, to vše vždy pod dohledem trenéra.Nestane se tak, že trenér neví, co s klientem v daný den cvičit, tím pádem nedochází k míchání tréninků, zbytečnému chaosu a matení klienta.

Vše má řád. Vše má strukturu. Vše je zaznamenáváno. Vše je dohledatelné. Na vše jsou data.

Součástí centra je také stretchingové a uvolňovací centrum s názvem Tri-Covery.

Klienti, hlavně profesionální sportovci, ale i běžná populace, jsou pravidělně posílání ke specialistům na aktivní uvolnění, fasciální ouvolnění a stretchové terapie.

Pánové z Tri-Covery používají celou řadu nástrojů na uvolňování tkání, jako jsou Hypervolt (na obrázku), nože na fasciální uvolnění, suchou jehlu, akupunkturu a další zajímavé věci, teré si už ale nechám pro nás a naše klienty. Neopomenu zmínit, že Tri-Covery jsou hlavními terapeuty týmu NFL, Detroitu Lions. 

Důležité je si odnést to, že tvrdý trénink je potřeba, ale po něm je také nutností zaměřit se na regeneraci a uvolňování. I proto je další důležitou součástí centra infra-red sauna, kterou může po tréninku využívat každý klient centra. 

K podpoře regenerace jistě patří i post-workout shake. Po tréninku si můžete vybrat z několika druhů proteinů – nechybí hovězí protein, klasické syyrovátkové proteiny z mléka od volně pasoucích se kraviček, paleo a veganské proteiny. Ten, kdo si může dovolit, si přidává brandovanou kombinaci cukrů. Pokud máte v suplementačním pprotokolu předepsáno něco navíc, můžete přidat kreatin, glutamine, glycine, vlákninu či ovoce.

O výživu sportovců, suplementaci, mapování pokrok( shazování tělesného tuku/nabírání svalové hmoty) se stará Rich. Rich je doktorem funkční medicíny, má ze sebou několik let studia různých výživových směrů a postupů, mimojiné navrhuje všechny suplementy značky MECA, mezi kterými najdeme základní suplementy jako multivitamin, několik druhů magnesia, vitamin D3, ale hlavně pokročilou suplementaci sloužící k odstranění nějakého hormonálního problému. Rich vše testuje pomocí měření a kaliperačních kleští, softwaru a také hodnocením krevních testů, tedy přesně tak, jako to děláme i my. Mezi pokročilou suplementací najdeme například Estro Guard, který slouží k podpoře detoxikace estrogenů, BCAA v kombinaci s EAA, post-workout suplement, kombinace bylin na podporu testosteronu, snížení zánětlivosti, zdraví střev a další. Zkrátka vše, co si klient dokáže představit.

Abych nezapomněl, součástí centra je u mašina na “Cold-Brew”, tedy ledovou kávu, což je mimochodem geniální nápad! 

Davida Lawrence, majitele a head coache MECA, jsem poprvé osobně poznal na semináři v Montrealu, kde přednášel na téma silového tréninku pro hráče fotbalu a amerického fotbalu, která mě osobně velmi zaujala (článek  ze semináře v Kanadě ZDE).

Na jedné z večeří jsem se dlouho bavili, až přišla řeč na to, že by byla možnost stáže v jeho centru, tím pádem jsem nabídky ihned využil. Rozhodl jsem se pro letní období, protže v této chvíli zde můžete najít nejvyšší počet sportovců a to hned z několika různých sportů – americký fotbal, hokej, fotbal, baseball, basketball, atletika a další.

Největší zastoupení mají američtí fotbalisté z několika různých týmů NFL, primárně však z Detroit Lions, kterých jsme během léta trénovali hned 11!

Druhou nejpočetnější skupinu tvoří hokejisté, něktří hrají NHL, jiný AHL či OHL. 

Fotbal je v USA hodně oblíbeným sportem a hraje jej stále více dětí. U žen se jedná dokonce o sport číslo 1! Zajímavostí je, že v centru trénuje například 17ti letá Deni Wolf, nejlepší hráčka státu Michigan, která by silově strčila do kapsy 90% hráčů naší nejvyšší soutěže. Dělat holku split squaty s 30kg jednoručkami pro 10 opakování jsem opravdu ještě neviděl…

Dave osobně je jedním z nejmilejších a nejvstřícnějších lidí, které jsem kdy v životě potkal. I proto má tak skvěle fungující byznys! Vsadím se, že je to nejlepší trenér, o kterém jste nikdy neslyšeli. Dave neholduje sociálním sítím, nepíše blog a veřejně se nepropaguje, 

Přesto, jeho škála znalostí, zkušenosí a vědomostí je neuvěřitelná!

Jen namátkou něco z jeho kariéry silového a kondičního trenéra:

– trenér atletů z více než dvaceti různých sportů

– head coach a zakladatel MECA Strong

– silový a kondiční trenér ženského národního fotbalového týmu Guyany

– silový a kondiční trenér – Concordia University Ann Arbor

– autor článků v národních magazínech (např. Bigger Faster Stronger)

Během stáže jsem se naučil daleko více, než jsem původně doufal. Dostal jsem se k materiálům, které má doslova pár lidí na světě a trénoval sportovce, kteří jsou zkrátka nejlepšími atlety na světě, proto je pro mě těžké vybrat jen některé hlavní věci, nicméně…

Zde jsou hlavní věci, které jsem se od Davida během stáže naučil: 

1.“THE ART OF COACHING” – UMĚNÍ TRÉNOVAT

To je přesně ta věc, která se dá těžko naučit, ale kterou v sobě zkrátka každý dobrý a úspěšný trenér musí mít. Trénování už dávno není jen o strohém počítání opakování, hraní na mobilu a jezení během tréninku.

Trenér musí být maximálně soustředěný, musí se aktivně účastnit tréninku, myšleno, že musí klienta motivovat, vzdělávat, vysvětlovat, proč dělá dané cviky, proč dělá daný počet opakování, v čem mu prováděný cvik pomůže, jaká je progrese cviků, kam by se měl za určitý čas posunout a tak dále.

Trenér musí vědět, jaké je přesné provedení daného cviku, jaké svaly a svalové skupiny se aktivně účastní jednotlivých cviků, co je cílem každé tréninkové jednotky. Musí vědět, z jakého úhlu pozorovat provedení cviku a také umět ihned zareagovat, pokud není vše tak, jak má.

Úspěšný trenér také umí adekvátně reagovat na nastalé situace a správně improvizovat. Je v plánu určitý trénink, ale klient je unavený? Improvizuj.
Máš s klientem dělat určitý cvik, ale stroj je zabraný? Improvizuj.
Klient se během cviku necítí dobře, nebo ho něco bolí? Nevadí, musíš zkrátka improvizovat a najít jiné řešení.

Více o problematice si můžete přečíst v článku od STACA Coache, Kamila Hajduška, ZDE.

2. Disciplína, konzistence a tvrdá práce přinesou výsledky.

Každý má stejnou začáteční pozici. Každý začíná téměř od nuly.

Co je ale to, co odlišuje průměrné trenéry od těch nejlepších?
Dřina, odříkání a tvrdá práce!

Ano, šlověk může mít štěstí, narazit na někoho, kdo mu umete cestičku bez toho, aniž by sám musel vynaložit větší úsilí. Takoví trenéři však brzy končí, protože nedokážou s kienty/atlety produkovat to nejdůležitější – výsledky!

Známe to všichni, někdo je někým kamarád, zná toho, ten zas toho, ten se zmíní a je to – máte práci bez toho, aniž byste se o to nikterak zasloužili. Takto smýšlet je však z dlouhodobého hlediska nemožné. Další možností je zkrátka být lepší než ostatní a produkovat lepší výsledky, než ostatní.

A to se nestane přes noc, k tomu se člověk musí dopracovat. Stojí to tisíce hodin studia, tisíce hodin zdlouhavého počítání opakování, korekcí techniky, stojí to také nespočet chyb a z toho plynoucích ponaučení.

Jedno ale platí vždy – pokud do nečeho vložíte maximum, pokud jste schopni obětovat nějaký čas bez přátel a rodiny mimo domov jen proto, že se chcete zlepšit ve své profesi, pokud budete utrácet peníze za vzdělání, pokud budete po nocích číst publikace, články a knihy, vždycky budete mít náskok před 99% vašich konkurentů. Ti totiž čekají na to, až jim něco zázrakem spadne do klína. A jak všichni víme, zázaky se dějí jen sporadicky.

Jarrad Davis je příkladem, že tvrdá práce v kombinaci s talentem jsou tou největší zbraní k úspěchu.

3. Musíte produkovat výsledky… a rychle!!!

Dave a MECA jsou proslulí pro produkování maximálních výsledků v minimálním čase. Žádný klient nechce stagnovat, každý se chce posouvat, vidět změnu. To celé v co nejkratším možném čase, proto jsou tréninkové, výživové a suplementační plány uzpůsobené tak, aby byly maximálně efektivní.

To ve zkratce znamená co? Extrémně náročné, ale přitom elegantně nastavné, tréninkové jednotky skládající se ze základních cviků a nejefektivnějších tréninkových postupů.

Jedna z mnoha MECA proměn! Zdroj: www.mecastrong.com

4. Před odjezdem do týmu je nutné zařadit správně nastavenou fázi transformace, kdy dochází k přetavení nabrané síly ve výbušnost a dynamiku.

Jak na to? To si tentokrát necháme jen pro klienty 🙂

5. Deload Phase jako nepostradatelná součást pokroku.

Fáze deloadu, tedy týdnu, kdy dochází ke snížení tréninkového objemu, slouží jako prevence přetrénování, obnovení glykogenových zásob, zvýšení produkce testosteronu, k nabrání nové motivace a chuti do tréninku.

Každý atlet i běžný cvičenec musí mít tento týden strategicky zařazen do tréninkového plánu. To se liší vzhledem k tomu, v jaké tréninkové fázi se zrovna cvičenec nachází a také dle individuálních rozdílů (primárně hormonálních a neurotransmiterových).

6. Testování.

Co jsou limitující faktory, které klient má? Jak mu nastavit tréninkový plán? To vše musí mít strukturu smysl, nejde poskládat plán jen tak nahodile. K tomu slouží vstupní a průběžné testování.

Je limitujícím faktorem síla, nebo rychlost? Jaký ze svalů ramenního pletence je inaktivovaný? Jaký je poměr mezi interními a externími rotátory? Je klient předurčen ke zranění ACL vlivem nestability v kolenním kloubu kvůli nedostatečné síly či inaktivaci stabilizátorů kolene? TO VŠE SE DÁ URČIT, OBJEKTIVNĚ MĚŘIT A SLEDOVAT!

NHL hráč Jack Kopacka měl bídné výsledky v síle externích rotátorů, proto se několik cviků objevilo v General Preparation Phase.

Doufám, že byl článek přínosem.

Nyní přeji hodně štěstí s aplikováním nabraných znalostí.

Dominik Kodras

Zavřít

Působíme po celé České republice. Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak nás neváhejte kontaktovat.

Kontaktní informace

E-mail: 
info@staca.cz

Telefonní číslo: 
+420 721 167 521

Adresa gymu: 
Sukova 2/1828
370 05 České Budějovice

Sledujte nás
STACA