Image Alt

STACA

Během tohoto roku jsem se rozhodl všechno obětovat pro jeden jediný účel: stát se nejlepším trenérem u nás, ať to stojí, co to stojí.

Během prvních měsíců v roce jsem objel několik stáží a seminářů (2x Německo, 1x Belgie – článek ZDE) a strávil spoustu hodin na Skypu, kde jsem konzultoval na různá témata s několika předními odborníky. Jedním z nich byl i Malcolm Gwilliam, expert na trénink a výživu nejen pro přední sportovce, ale i bodybuildery, bikini fitness a obecnou populaci. Během jednoho z hovorů jsme se domluvili na stáži u něj ve Scottsdale (Phoenix), ve státě  Arizona. Za pár týdnů už jsem si balil kufry, abych strávil více než 2 týdny po boku jednoho z nejúspěšnějších trenérů v USA.

Měl jsem tu možnost bydlet v nově zrekonstruované části Malcolmova domu, což mi vytrhlo jeden velký trn z paty s ohledem na cenu Airbnb ubytování v této oblasti.

Malcolm je, mimojiné, silovým a kondičním trenérem mladé hokejové superstar Austona Matthewse oblékající dres Toronta Maple Leafs. Vidět trénovat takovou hvězdu se nepoštěstí každý den. A taky se vám každý den poštěstí dostat se s takovými lidmi do konverzace, chodit na kávy a jídlo… I to byl jasný důvod, proč na nic nečekat a zkrátka letět! 

Výhodou osobních stáží oproti veřejným seminářům je to, že se můžete zeptat na věci, které jsou pro vás aktuální, které vás nejvíce trápí, případně které jsou nejvíce aplikovatelné do vaší současné situace. To je také důvod, proč jsem se od tohoto roku rozhodl upřednostnit právě tuto formu vzdělávání, i když je daleko nákladnější. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o nejefektivnější cestu, jak se zlepšit v rekordně krátkém čase.

„Eat big to get big!“

Stáž samotná dalece předčila má očekávání! 

S jet lagem (pásmovou nemocí) jsem se vypořádal po svém. Desítky suplementů na obnovu cirkadiánního rytmu a protizánětlivá suplementace, elektrolyty a manipulace s kaloriemi a makroživinami. To vše mi pomohlo ihned se vypořádat s velkým časovým posunem (9 hodin zpět), i díky tomu jsem mohl naplno fungovat již od začátku.

Suplementy od Designs for Health – mimojiné na podporu srovnání se s Jet Lagem

Od prvního dne jsem měl možnost přečíst vše, co jsem chtěl, z jeho osobní knihovny. A že bylo z čeho vybírat! Knihy a materiály, které už nyní nejsou k dispozici, nebo se jedná o sběratelské kousky, za které na Amazonu zaplatíte klidně 1000$. Hádáte správně, od prvního dne jsem četl, četl a dělal mraky poznámek. 

Každý den byl program velice podobný: 

  • vstát (mezi 5-6 hod.)
  • snídaně a káva, hodně kávy
  • několik hodin osobních tréninků (převážně hokejisté – NHL,AHL a juniorské ligy)
  • jídlo
  • četba, studium, spousta odpovědí na moje otázky
  • jídlo
  • spánek

Arizona je, mimochodem, nádherné místo na žití. Celý den svítí sluníčko, užíváte si výborné jídlo, pití a sledujete nespočet krásných slečen, to není úplně tak špatný život!

Yak Steak by Malcolm Chef

Navíc můžete navštívit turistická místa poblíž Phoenixu. Já jsem si těsně před odletem vybral Sedonu a vyškrábal se na horu Camelback, odkud je překrásný výhled na celý Phoenix.

Sedona je na půli cesty z Phoenixu do Grand Canyonu (tam v tu dobu sněžilo, takže jsem návštěvu musel oželet) a můžete zde, jako na jediném místě na světe, vidět nádherné, pískovcové hory, které jsou převážně oranžově a rudě zbarvené. Na celém uzemí na vás dýchne stará a tajemná indiánská tradice. Můžu říci, že tohle zkrátka stálo za to vidět! Jen škoda, že jsem si předem nezjistil, jaké bude počasí a s přehledem se vydal do 15’C a deště v kraťasech a tričku. Vůbec mi nebyla zima a vůbec jsem neřekl během výletu asi 1000 sprostých slov, ale nakonec mi to bylo, po tom všem, co jsem viděl, úplně jedno.

Z pobytu jsem si odvezl velké množství nových poznatků a materiálů. Zde jsou ale 3 hlavní věci, které jsem se od Malcolma v Arizoně naučil:

1. Podnebí, ve kterém žijeme, může mít zásadní vliv na přeměnu postavy a výkon.

V současné době je podle výzkůmů přibližně 42% amričanů deficitních ve vitaminu D. Přestože je i na území Arizony spousta lidí vitamin D deficitní (studie), jedná se především a Hispánce a černochy. Tyto rasy mají daleko větší náklonost k  vytvoření si tohoto nedostatku, než běloši, jak dokazuje i řada studií.

Běloši tedy nemají se vstřebáváním vitaminu D zdaleka takový problém, pokud dodržují zásady, které jsou nutné k jeho absorbci, jako je například nenosit sluneční brýle a nezahalovat celé tělo oblečením. Vitamin D totiž získáváme ze slunce přes pokožku či oční sítnici.

Zatím nikde na světě jsem neviděl tolik osvalených, zdravě vypadajících mužů a hubených žen, jako právě v Arizoně. Můžeme vést diskuze o tom, čím je to způsobeno. Podle nás však hraje právě pravidelné vystavování se slunečnímu záření a vysoká hladina vitaminu D zcelá zásadní roli.

Ergo: během léta se pravidelně vystavovat slunečnímu záření, nenosit brýle a nezahalovat pokožku zbytečným oblečením. Pokud v některém z ročních období bude nedostatek slunce (jak tomu u nás bývá…), je nutné vitamin D suplementovat a to nejlépe v kombinaci s vitaminem K2 pro jeho maximální absorbci.

Vitamin D je zkrátka esenciální složkou života.

2. Jedním z nejvíce limitujících faktorů je u hokejistů strukturní rovnováha. 

Každý atlet, nejen hokejista, musí před začátkem spolupráce/off-season projít důkladným testováním, ve kterém se zjišťuje, jaké svalové skupiny jsou zkrácené, oslabené a jak je na tom atlet s celkovou tělesnou posturou (držením těla).

Až na základě těchto testů jsou sestavovány individuální plány se specifickým zaměřením.

V počátcích spolupráce musí každý projít tréninkovou fází zaměřující se na strukturní rovnováhu a vyrovnávání svalových dysbalancí. Právě to je často limitujícím faktorem výkonu (rychlost bruslení, síla střely, kontrola puku..) u většiny hokejistů a navíc je předurčuje k četným zraněním! 

Mezi limitující faktory u hokejistů patří:

  • nerovnováha mezi interními/externími rotátory
  • oslabené retraktory lopatek
  • nepoměr mezi silou vnitřní a laterální strany kvadricepsu
  • slabá spodní záda
  • inaktivované gluteály
  • špatná dorsiflexe kotníků
  • slabé extensory paže

Tou poslední věcí, kterou silový trenér chce, je zranění atleta během sezony. Právě z tohoto důvodu je strukturním základům podřízena první, zahajovací část přípravy.

Matematika je jasná: čím lepší rovnováha mezi svaly a svalovými skupinami, tím lepší výkon na ledě.

Příklad tréninku strukturní rovnováhy zaměřující se na oslabené externí rotátory a zdraví ramene:

A1 DB Overhead Press, seated, supported, neutral grip, 4×8-10, 4010, 10s

A2 DB Lateral Raises, chest supported, internally rotated, 4×12-14, 2011, 45s

A3 45’ Lat Pulldowns, wide, pronated grip, 4×8-10, 4011, 45s

B1 DB External Rotation, sidelying, 3×12, 3010, 30s

B2 Trap 3 Raise, unilateral, head supported, 3×12, 3010, 30s

C1 Powell Raise, Swiss Ball, 3×12, 3010, 30s

C2 External Rotation, low pulley, arm abducted, 30’, 3×12, 4010, 30s

Ergo: nesnažte se zaujmout atleta hned od prvního dne tím, že jej dokážete na tréninku zničit. To umí každý! Ukažte, že umíte vytvořit dlouhodobý, progresivní plán, který povede k prevenci zranění a lepším výkonům. Trénink strukturní rovnováhy by měl být nedílnou součástí tohoto plánu.

Malcolm kontroluje správné provedení externích rotací.

3. Pokud chceš být nejlepší, musíš něco obětovat.

Vstávat každý den v pět hodin ráno, abys stihl všechny osobní trénink, napsat programy, postarat se o business a případně usednout k další četbě a vzdělání? To není jen tak. To nedokáže každý. 

Pokud člověk nedokáže udělat věci, které mu nejsou příjemné, pokud bude dělat pouze věci, které nevyžadují žádné větší úsilí, vždy se ztratí v průměru.

Úspěch něco stojí a je na každém z nás, co tomu dokáže podřídit. Někdy to zkrátka znamená, že vynecháte párty, že přijdete na večeři o něco později, že budete spát o hodinu méně, nebo že budete muset vynechat plánované jídlo.

Někdy to znamená, že vezmete všechny peníze, co máte a investujete do vzdělání,

Někdy to znamená, že musíte zkousknout několikatýdenní odloučení od rodiny a nejbližších přátel.

Nedílnou součástí úspěchu budiž i něco, co každý musí mít v sobě, případně neustále budovat v průběhu času: VÁŠEŇ. V případě, že nemáte rádi, co děláte a nechcete se neustále vzdělávat, čímž budete rozhodně pomáhat i ostatním, neděljte to a najděte něco, co vás bude naplňovat a bavit.

Malcolm splňuje všechny tyto aspekty a je pro mě v tomto obrovskou inspirací. 

Ergo: najděte svou vášeň. Zdokonalujte se a vzdělávejte. Najděte někoho, ke komu budete vzhlížet a kdo vás bude neustále inspirovat. Obětujte čas. Investujte peníze. Vždycky se vám to vrátí, vždycky!

Jen tvrdá práce přináší ovoce, jako je práce s nejlepšími sportovci.

Hodně štěstí s aplikováním získaných znalostí do vašeho režimu.

Dominik Kodras

Na úvodním obrázku: Trevor Cheek, Jon Geller (fyzioterapuet Toronto Maple Leafs), Malcolm Gwilliam, Auston Matthews, turista

Zavřít

Působíme po celé České republice. Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak nás neváhejte kontaktovat.

Kontaktní informace

E-mail: 
info@staca.cz

Telefonní číslo: 
+420 721 167 521

Adresa gymu: 
Sukova 2/1828
370 05 České Budějovice

Sledujte nás
STACA