Image Alt

STACA

Před pár týdny se mi naskytla jedinečná možnost vydat se do Belgie, kde se měl uskutečnit DH Transformation Genesis,“seminář roku”, jelikož na něm nechyběli ti nejúspěšnější trenéři světa, kteří produkují výsledky, o kterých se ostatním může jen zdát. A to nejen s obecnou populací, ale hlavně s profesionálními sportovci!

Cílem plánovaného setkání bylo zjistit od jednotlivých trenérů a mentorů, jaké cesty vedou k dosahování nejrychlejších výsledků v přeměně postavy a také zvyšování sportovního výkonu. Je třeba také zmínit, že nikdo z účastněných nebral honorář a veškerý výdělek byl věnován na charitu!!

Neváhal jsem ani minutu a seminář zakoupil. Těšil jsem se o to více, že místem konání bylo překrásné městěčko Genval nedaleko hlavního města Bruselu. Do této doby jsem, mimochodem, v Belgii nebyl (teď už vím, jaká to byla chyba).

Jak to mám v oblibě, vydal jsem se na cestu ještě den před začátkem semináře, abych poznal krásy Bruselu, ochutnal místní speciality a měl čas se na vše s předstihem a v klidu připravit, což se mi, ostatně jako vždy, nepovedlo. Tentokráte vzhledem ke komplikovanému přesunu z letiště v Charleroi do Bruselu a následně do Genvalu.

Pokud jste ještě nečetli oblíbený článek o konceptu s názvem “Mini Holidays” udělejte to a vydejte se i vy do oblíbených destinací, to vše přitom low-cost a s řadou dalších benefitů (více ZDE).

Nyní ale k semináři samotnému.

Nebudu si vymýšlet, když řeknu, že pozvání na seminář přijala opravdová smetánka silového tréninku. Pojďme si jednotlivé přednášející ve zkratce představit:

MALCOLM GWILLIAM
Ne nadarmo se k němu do Arizony chystám na patnactidenní staž (odlet 14.5.19). Podle mnohých nástupce Charlese Poliquina, nejlepšího trenéra všech dob. 

Za poslední půlrok je to pro mě hlavní zdroj informací, proto si s ním platím každotýdenní on-line konzultace. Jeho pohled na hypertrofický trénink je značně nadčasový a nadchl všechny přítomné. Za dobu naší spolupráce se můj okruh znalostí nevídaně rozšířil, proto jsem se rozhodl strávit u něj stáž, během které budu trénovat i několik hráčů z NHL a téměř desítku olympioniků z USA.

JON MCDOWELL
Americký sprrinter na 110m překážek (několikrát US Olympic trials) a nyní úspěšný trenér z Dallasu, Texas. Mezi jeho speciality patří příprava sprinterů, kde fantasticky propojuje silový trénink s atletickou přípravou. Měli jsme možnost podstoupit pod jeho vedení venkovní trénink atletické přípravy na sprinty, sprinty a také trénink pro spalování tuků a trénink transformování síly do sportovně-specifické rychlosti.

MARIUS NYDEGGER
Švýcarský trenér, který objezdil snad všechny možné semináře na světě. Neuvěřitělně vzdělaný primárně v oblasti prehabilitace a rehabilitace. Mezi jeho klienty najdete profesionální sportovce z celé řady sportů, ale jeho zaměření se ubírá spíše k běžné populaci.

DAN HUNTER
Muž, bez kterého by se tento fanstastický seminář neuskutečnil. Majitel DH Transformation Centre v Bruselu, trenér zaměřující se na práci primárně s obecnou populací. V této oblasti produkuje fantastické výsledky a na přeměny je jedním z nejlepších v byznysu.

LEVI EARL
Britský trenér žijící několik let ve Finsku, kde ve svém centru spolupracuje s vrcholovými sportovci z několika desítek sportů (fotbal, hokej, MMA, kickbox, powerlifting, BJJ…). Zřídka se vám naskytne příležitost poslechnout si tak detailní náhled do tréninku hráčů Premier League či NHL.

MARC LUBETZKI
Německý trenér pracující zejména s profesionálními sportovci – hokej, fotbal. Má několik svěřenců z Bundesligy a německé nejvyšší hokejové soutěže. Velmi mě zaujal jeho přístup k přípravě a rozhodně jsem si odnesl několik zajímavých a ihned aplikovatelných hacků.

KAMIL CELOCH
Trenér pod hlavičkou DH Transformation Centre, certifikovaný specialista v oblasti tréninku a výživy. Jeho největší doménou je porozumění lidské individualitě z hlediska fungování mozku a nastavení tréninku, výživy a suplementace na základě této individuality.

Musím objektivně uznat, že se jednalo o jednoznačně nejlepší a nejpřínosnější seminář od doby, kdy jsem se minulý rok vydal na třítýdenní vzdělávací dobrodružství v Kanadě (článek ZDE).

Nejenže jsme do sbírky přidal další značnou dávku znalosti a poznatů, poznal jsem i spoustu nových přátel, od kterých se můžu v budoucnu opět něco přiučit a navzájem si můžeme předávat znalosti a praktické zkušenosti, což je další nespornou výhodou těchto setkání. 

O to těžší pro mě bylo vybrat jen 3 věci, které jsem se během semináře naučil. 

Rozhodl jsem se, že každá z věcí bude spadat do jiné kategorie, abyste si udělali obrázek o tom, jak moc může být byť jen třídenní vzdělávací seminář obohacující.

TÉMA ČÍSLO 1: TRÉNINK

Jelikož bylo cílem semináře poodkrýt trénink pro přeměnu postavy i pro zvyšování výkonu ve sportu, zahrnul jsme jednu věc z obou těchto odvětví.

Věc, kterou jsem se naučil o přeměně postavy (Jon McDowell): tabata a HIIT jsou účinnými nástroji pro přeměnu postavy jen pro určité procento populace, ve většině případů a se bude jednat o ztrátu času!

Důvod je prostý a jednoduchý: žádný klient nedokáže udržet supramaximální intenzitu po dobu celého výkonu! Tabata trénink je efektivní jen pro elitní jedince, kteří dokážou během osmi dvacetisekundových intervalů udržet intenzitu 170% VO2max. V ostatních případech trénink postrádá potřebný efekt. To samé se dá říci i o intervalových tréninzích. 

POZOR, neříkám, že jsou tyto tréninky k ničemu, to určitě ne, jen se klient musí dostat na určitou úroveň trénovanosti, aby z těchto tréninků dokázal těžit. Pokud začátečník integruje do svého tréninku tabatu hned během prvního měsíce tréninku, nejenže nebude profitovat, dokonce může dojít k negativní adaptaci na tento tréninkový stimul.

Východisko? Zařazení tréninku sprintů! 

SIT (Sprint Interval Training) může být hotový i za 4 minuty a přitom:

– dochází ke zlepšování pracovní kapacity
– zacílíme rychlá svalová vlákna typu IIb (= přenos do silového tréninku)
– dochází ke zlepšování aerobní i anaerobní vytrvalosti
– dochází ke zlepšení tělesné kompozice

Příklad tréninku pro středně-pokročilého cvičence:

A Prowler Push – 20 sekund sprint, 30 sekund rest, 2-3x opakovat, poté 120 sekund pauza a takto udělat 2-3 kola

Co si odnést?
1. Intenzita intervalů je stežejní.
2. Odpočinek je důležitý.
3. Méně je někdy více. 

Věc, kterou jsem se naučil o zvyšování výkonu ve sportu (Levi Earl): v sezoně je nejlepší zařadit těžký silový trénink den po zápase! 

Toto platí primárně pro týmové sporty (fotbal, hokej, basketbal…). Nejde zde o velký tréninkový objem, ten by měl zůstat minimální, aby se předcházelo kumulaci únavy. Naopak intenzita by v tento den měla být nejvyšší z celého týdne, použitá váha by se měla pohybovat kolem 85% 1RM (maxima pro jedno opakování). 

Znáte to také, že přijdete po zápase na vyklusávací/regenerační trénink a jste po něm unaveni více, než kdybyste na něj nešli? Je to díky utlumené CNS (centrální nervové soustavě).

S tím, jak se blíží další zápas, se trénink přeměňuje ze silového k více dynamickému.

Příklad pozápasového tréninku pro hokejistu:

A BB Front Squat 3×3, 50X0, 240s

B1 Lying Leg Curls, bilateral, feet neutral 3×3, 40X0, 120s

B2 BB Bench Press 3×3, 50X0, 120s

TÉMA ČÍSLO 2: VÝŽIVA S SUPLEMENTACE

Během semináře byla vysvětleno hodně otázek ohledně stravy a suplementace pro sportovce i běžnou populaci. Každý z přednášejících poodkryl svůj úhled pohledu a je na každém z účastníků, jak zakomponuje nabrané znalosti do praxe. 

Věc, kterou jsem se naučil (Malcolm Gwilliam): Při tréninku pro maximální hypertrofii musí výživa a suplementace přesně odpovídat nastavenému tréninku a fázi, ve které se klient nachází! 

Pokud pracujeme s klientem, jehož cílem je nabírání svalové hmoty, nestačí pouze dobře nastavený a periodizovaný trénink, výživa a suplementace bude hrát klíčovou roli v tom, jestli bude mít klient průměrné, nebo nadprůměrné výsledky.

Při metabolicky náročném tréninku, kdy je vysoký objem (převážně fáze akumulace), kdy dochází k vyčerpávání zásob glykogenu, je klíčové doplňovat sacharidy a aminokyseliny několikrát během dne. 

Příklad:

Klient: muž, 31 let, středně-pokročilý, 9% BF

Cíl: nabírání svalové hmoty

Fáze: Akumulace I.

Systém: Heavy-Light Method

Training 1 – Chest and Back:

A1 BB 45′ Incline Bench Press, mid-grip, 5×4-6, 4010, 10s

A2 DB Lying Chest Flies, pronating, 5×12-15, 2010, 90s

A3 Pull-Ups, wide grip, pronated, 5×4-6, 4010, 10s

A4 T-Rows, neutral grip, 5×12-15, 2010, 90s

B1 High-Pulley Chest Crossovers, 4×12-14, 2011, 10s

B2 Seated Low-Pulley Cable Rows, supinated, 4×12-14, 2011, 90s

C1 Challenge Set: Wide Pull-Ups, 1xAMRAP, 1010, 90s

C2 Challenge Set: Wide Push-Ups, 1xAMRAP, 1010, 90s

Výživa během dne:

Snídaně (low-carb): 4-6 vajec dělaných na ghee, 50g Schawarzwaldské šunky, kyselé okurky

Svačina dopoledne: selský bio jogurt, odměrka nativní syrovátky, řádek hořké čokolády (85%)

Oběd: 250g mleté bio hovězí, 150g batátů, miska kimchi

Trénink (viz. příkladový trénink výše)

Po tréninku: PWO Shake (viz. suplementace)

Večeře: 250g krůtích prsou, 150g rýže basmati, mrkvovo-jablečný salát, mango 

Předspánkové jídlo (2 hodiny před spaním): Skyr 350g, odměrka AminoKomplex, řádek hořké čokolády (75%)

Suplementace kolem tréninku: 

I když jsme si během seminářu ukázali celý a detailní suplementační plán, v článku se omezíme vždy jen na 3 jednotlivé složky, které jsou u nás nejdostupnější a cenově přijatelné.

Pre-Workout: 125mg kofeinu, 1g Beta Alaninu, 3g Himalájské soli

Intra-Workout: 5g kreatinu, 1g Beta Alaninu, 10g BCAA

Post-Workout: 3 odměrky nativní syrovátky, 50g cyklický dextrin, 3-4 kapsle MagComplex

Doufám, že zi odnesete inspiraci i do svého tréninku pro nabírání svalové hmoty!

 

TÉMA ČÍSLO 3: BUSINESS

Fantastické je, že vás zkušenější kolegové mohou obohatit i o věci týkající se byznysu. Mluvilo se o tom, jaké věci z hlediska propagace fungují, jaké naopak méně, čemu se vyhnout, jak se prezentovat na sociálních sítích, jaké chyby jednotliví přednášející v kariéře udělali a také o tom, co byl nejdůležitější a zlomový moment v jejich kariéře.

Věc, kterou jsem se naučil (všichni přednášející): To, co investujeme do našeho vzdělání, se nám v budoucnu několikanásobně vrátí.

Každý z přednášejících radí heslo: “Learn more to earn more!”

Tímto se řídím poslední 3 roky, přesto si myslím, že tuto věc zkrátka nemohu opomenout zmínit a zdůraznit. Téměř vše, co jsem za poslední roky vydělal, cpu zpátky do vzdělání. Litoval jsem toho? NIKDY! Podle mého je tou nejlepší investicí, kterou může člověk udělat, právě investice do vzdělání.

Co si odnést?

Pokud chceme být úspěšní/nejlepší v tom, co děláme, musíme do sebe investovat a učit se od nejlepších a nejúspěšnějších lidí v oboru. Pouze to je cesta, jak se stát dlouhodobě úspěšným.

Doufám, že byl pro vás článek přínosný a přeji hodně zdaru při aplikování nových poznatků!

Dominik Kodras

Zavřít

Působíme po celé České republice. Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak nás neváhejte kontaktovat.

Kontaktní informace

E-mail: 
info@staca.cz

Telefonní číslo: 
+420 721 167 521

Adresa gymu: 
Sukova 2/1828
370 05 České Budějovice

Sledujte nás
STACA